ENVIDATA

O projektu

Projekt envidata.cz vznikl v roce 2021. Hlavním cílem tohoto projektu je prezentovat veřejnosti jasně a srozumitelně veřejně dostupná data o životním prostředí, se zaměřením na obory počasí, klima, kvality ovzduší a vody.

Stránky jsou pravidelně aktualizované, a to nejen po stránce aktualizace datových sad o nejnovější data, ale jsou také přidávány nové funkcionality - typy grafů, statistik, vizualizací a infografik.

Tak jako jsou používána výhradně veřejně dostupná data, celé stránky jako takové jsou postaveny na open-source (otevřených) knihovnách a technologiích.

Stránky a text svým zaměřením cílí na laickou i odbornou veřejnost a média.

Cílem těchto stránek je mj. vyvolat zájem veřejnosti a médií o tuto problematiku a zároveň se pokusit podat objektivní a srozumitelné informace. Informovanost a pochopení pak v konečném důsledku mohou pomoci najít a prosazovat řešení konkrétních problémů spojených se současným a budoucím životním prostředím.

Datové sady jsou v tuto chvíli zaměřené na území České republiky, do budoucna je však v plánu rozšíření i na další světové oblasti.

Tyto stránky představují volnočasovou aktivitu autora. Neobsahují reklamy a představují nekomerční a neziskovou aktivitu. Z této skutečnosti na jednu stranu plyne opravdový zájem o tuto činnost, na straně druhé je obsah a komunikace omezena personálními a finančními možnostmi.

O autorovi

Moje jméno je Jáchym Brzezina a pracuji jako vedoucí oddělení kvality ovzduší na ČHMÚ v Brně. Kromě své práce mám rád analýzu a vizualizaci dat. To byl i jeden z impulzů vytvořit tyto stránky. Co se týče samotné tvorby webu, grafiky apod. nejsem profík, ale pouze nadšenec v oboru a mým hlavním cílem je dostat tyto informace k lidem ve srozumitelné podobě. Spolupracuji s vícero organizacemi a podílím se na různých projektech, například s Akademií věd (CzechGlobe), Fakty o klimatu atd. Tyto stránky jsem vytvořil ve svém volném čase, protože jsem měl pocit, že podobně zaměřené stránky pro Českou republiku na internetu chybí, což je (byla) velká škoda.

Kromě projektu Envidata vytvářím také web Infoviz.cz, který se rovněž věnuje datům z oblasti životního prostředí, v tomto případě však zejména prezentaci a popularizaci těchto témat prostřednictvím infografik a dalších vzdělávacích materiálů.

Spolupráce

Pokud jste odborník v oboru, technický specialista (grafik, programátor, SEO, UX expert apod.) či jen nadšenec, který by se rád jako dobrovolník zapojil do tvorby těchto stránek, neváhejte napsat na informační mail uvedený v patičce těchto stránek.

Pokud narazíte na stránkách na nesrovnalost, chybu či nejasnost, neváhejte nás rovněž kontaktovat na mail uvedený v patičce.